Nasıl Yapıyorum

Nasıl yapıyorum bu lezzetli kurabiyeleri derseniz; yaptığım lezzetli kurabiyelerin sırrı,malzemelerin kaliteli olmasından geçiyor.Doğru tarif ve doğru ölçülerle yapılan kurabiyelerin hüsranla sonuçlanması mümkün değil.Kullandığım tarifi sizinle paylaşmak istiyorum:

  1. 200 gr. Tereyağ ( oda sıcaklığında )
  2. 200 gr. Pudra şekeri
  3. 1 yumurta ( oda sıcaklığında )
  4. 400 gr. Un ( unu eleyiniz. )
  5. İsteğe göre 1 paket vanilya, tarçın veya zencefil ekleyebilirsiniz.Ben bu tadı tercih ediyorum.Miktarı tamamen sizin damak tadınıza kalmış.
  6. Pişme Isısı 200 derece
  7. Pişme Süresi 10 – 12 dakika

Oda sıcaklığında bulunan tereyağ ve pudra şekerini mikser yardımı ile yüksek devirde krema kıvamına gelene kadar çırpınız. Sonra yine oda sıcaklığındaki yumurtayı parça parça yavaşça karışıma ekleyiniz, bu işlemi yaparken mikserin hızını düşürün. Bu esnada eğer koyacaksanız vanilya, tarçın vs. de karışıma koyun ve iyice birbirleri le karışıncaya kadar çırpın. Karışımınız pürüzsüz bir krema kıvamına gelince mikserin hızını en alt seviyeye alıp acele etmeden yavaşça unu azar azar ekleyin. Unu tamamen eklediğinizde karışımınız yumuşak bir hamur kıvamını alacaktır. Her unun yapısı farklı olduğundan bazen 400 gr. un karışımınızı tam bir hamur haline getirmeyebilir, eğer hamur cıvık olursa biraz daha un katın, fakat çok da kuru bir hamur yapmayın. Hamur kuru olursa kurabiye yaparken açma işleminde zorlanırsınız.Elde ettiğiniz hamuru tezgah üzerinde alınız. Elinizle yuvarlak olacak şekilde toplayıp streche sarınız. Hamurunuzu kullanmadan önce mutlaka 30 dakika buzdolabında dinlendiriniz. Yeterli süre dinlenmiş hamur artık işlenmeye hazırdır.Hamurunuzu tezgaha alınız, ve merdane yardımı ile yaklaşık 1 veya 1,5 cm kalınlığında açınız. Bu işlemi yaparken hamurunuzun yapışmaması için tezgahı ve merdanenizi unlamayı unutmayınız. Açtığınız hamuru istediğiniz kurabiye kalıbı ile kesip fırın tepsinize belli aralıklarla yerleştiriniz. Fırın tepsisine kurabiyelerin pişerken yapışmaması için mutlaka pişirme kağıdı koyunuz.Kurabiyeleri önceden ısıtılmış 200 derecelik fırında yaklaşık 10 12 dakika pişiriniz. Kurabiyelerin üzeri hafif sarardığında fırından alınız ve şeker hamuru ile süslemeden önce mutlaka iyice soğuyana kadar bekleyiniz. Kurabiyeleriniz artık süslemeye ve afiyetle yenmeye hazırdır.