Butik Kurabiyeler Üzerine İzlenimlerim

Butik Kurabiyeler denince aklımıza hemen annemizin yaptığı o sade ama lezzetli kıtır kıtır lezzet gelir.Son zamanlarda bu masum kurabiyeler sektör haline geldiğini biliyoruz.Hatta o kadar gelişmiş ki  rekabet hat safhada seyrediyor.Artık herkesin bir yakını bu işi yapıyor desek yeridir.Para kazanmanın iyice zorlaştığı bu dönemde insanların yeni iş kollarına yönelmesini normal karşılamak gerekiyor.Peki bu yeni sektör ile annelerimizin o güzel kokulu kurabiyeleri masumiyetini kaybediyor mu?

Aslında butik kurabiye sektöründe jargon biraz farklı bildiğimiz kurabiye şeker hamurlu kurabiye olmuş.Nedir bu şeker hamuru dersek kısaca pastalar, kurabiyeler ve özellikle düğün pastalarının üzerini kaplamak veya dolgu malzemesi olarak kullanmak üzere, genellikle sadece su ve şekerden yapılmış hamurdur.Şeker ve su karışımı yaklaşık 112-115 dereceye ısıtılır, bir miktar soğuduktan sonra çırpma ya da hızlı karıştırma yoluyla mat renkli bir hamur meydana getirilir. Bu aşamada dolgu veya kaplama yapılacak “şeker hamuru” hazırdır. Bu hamura tad vermek amacıyla limon suyu, diğer tatlandırıcılar veya renklendiriciler eklenebilir. Bir miktar akışkan olan bu hamura İngilizce “poured fondant” yani akışkan şeker hamuru denir. Profesyonel olarak kullanılan “kaplama şeker hamuru” için bu akışkan hamurun içerisine jelatin, gıda tipi gliserin veya agar gibi katkılar eklenerek elastikiyet sağlanarak oklava yardımıyla açılabilen bir kaplama hamuru oluşturulur.Unutmadan birde işin içine renklendiriciler giriyor.Tabloya baktığınızda kurabiyelerin masumiyet biraz kayboluyor gibi değil mi?

Her üründe olduğu gibi nasıl yapıldığı, malzeme kalitesi, hijyen ayırt edici özellik olmalı.”  gerçektende glikoz, jelatin ve renklendiriciler bana göre değil öte yandan hijyen çok ayrı bir mesele çünkü bir şeker hamurlu kurabiye hazırlamak için o kadar çok eller kullanılıyor ki buda bana göre değil.

Bana kalırsa  kullanılan malzemeleri markalarıyla beraber yazmayan, tanesi 2 TL kurabiyeler yenmeyen nikah şekeri havasında kalabilir.Hijyen konusunda özellikle sipariş vereceğiniz kişinin profilini iyi incelemenizi tavsiye ederim.

Pelin KILIÇ